Vārda dienas : Irita, Ita, Lilita

 

Otrdiena, 2020. gada  27. oktobris  07:42

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija

Tulkotājs

lvzh-CNenetdeltru

Ierosinājumi

Ierosinājumi
Lūdzam piedalīties mūsu ģimnāzijas attīstībā! Mums ir svarīgs Jūsu viedoklis par veicamajiem uzlabojumiem ģimnāzijā

Noderīgas saites

e klase

 

soma min

 

energo

 

izm

 

dzm

 

uzdev

Skolotājiem

Lietotājiem

 

comen

 

Orkj 2019   

Orķestra 65 gadu jubileja"Krāsainā skaņu pasaule 65 gadu garumā"w Orkj65MAI18 ins

E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris-ģimnāzijas un Alūksnes novada lepnums

w orķestris

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris ir kolektīvs ar savu Es. Viss mainās – orķestra dalībnieki, repertuārs, dzīve, bet orķestris ir unikāls ar to, ka ne mirkli nepadodas un turpina kāpt pa izaugsmes un panākumu kāpnēm. Orķestris ir vieta, kur attīstīties, izpausties, gūt pieredzi un piedzīvot neaizmirstamas emocijas, bet īstenībā tas ir kā otrā ģimene vairāk kā 35 jauniešiem, kuri kopā “pie kamīna” tiekas trešdienu vakaros.    

Pūtēju orķestris, kas dibināts 1953. gadā, ir viens no tiem retajiem jauniešu pūtēju orķestriem Latvijā, kas kopš tā dibināšanas vēl nekad nav pārtraucis savu darbību. Tā mājvieta no dibināšanas brīža līdz pat šodienai ir Alūksnes pilsētas Skola. Skolai laika gaitā mainījušies nosaukumi, bet orķestris kā Alūksnes pilsētas un Alūksnes Skolas vārda nesējs tuvumā un tālumā palicis nemainīgi. Protams, skolas nosaukuma maiņa ietekmējusi arī orķestra nosaukumu – sākotnēji Alūksnes 1.vidusskolas pūtēju orķestris, no 1989.gada līdz 1993.gadam – Ernsta Glika Alūksnes 1. vidusskolas pūtēju orķestris, kopš 1993. gada – Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris.

     Pirmais kolektīva vadītājs bija Rihards Ādamsons, bet kopš 1986. gada tā vadītājs ir Sandors Līviņš, kas ilgus gadus pirms tam pats muzicēja šajā orķestrī.

     Kopš savas dibināšanas kolektīvs ir ikgadējo konkursu, mūzikas festivālu un tradicionālo Dziesmu un Deju svētku dalībnieks. Visos laikos pūtēju orķestris kuplinājis dažāda rakstura pasākumu programmas kā Alūksnes pilsētā un rajonā, tagad jau novadā, tā arī Latvijā un ārvalstīs – Krievijā,Igaunijā,Lietuvā, Francijā, Zviedrijā, Polijā un Slovākijā.

     1996. gadā kolektīvs piedalījās starptautiskajā jauniešu pūtēju mūzikas festivālā „Orchestrades Universalles" Brive – La – Gallardē, Francijā, bet 1988. gadā - mūzikas festivālā Kristianstrādē, Zviedrijā, kur ieguva labākā kolektīva statusu Baltijas jūras valstu reģionā.

     2007. gada vasarā pūtēju orķestris piedalījās 12. starptautiskajā jauniešu pūtēju orķestru konkursā Jastrebi Zdroj, Polijā, kur strap divpadsmit kolektīviem kopumā ierindojās 2. vietā.

Ernesta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris ir viens no pieciem skolēnu pūtēju orķestriem Latvijā, kas muzicē un startē augstākajā „A" grupā.

     Kolektīvs vienmēr ieguvis godalgotas vietas un bijis laureātu godā Latvijas Skolēnu Dziesmu un Deju svētku rīkotajās skatēs un konkursos.

     Pūtēju orķestris ir regulārs republikas skolēnu pūtēju orķestru salidojumu dalībnieks, kur gandrīz vienmēr bijis laureātu godā.

     Arī pieaugušo Dziesmu un Deju svētkos kolektīvs ņem aktīvu līdzdalību, kur iegūst augstus vērtējumus kā novada skatēs, tā arī visas valsts mērogā.

     Gadu gaitā nemitīgi mainās mūziķu sastāvs, taču uzticami pūtēju mūzikai joprojām ir daudzi skolas absolventi – līdzās tēviem spēlē dēli un meitas, un katrs mēģinājums ir ne tikai grūts darbs, bet arī skaists atkalsatikšanās prieks.

     Viss nemitīgi mainās – gan paši orķestra dalībnieki, gan repertuārs, gan visa dzīve. Kopš dibināšanas pirmsākumiem orķestra repertuārā ienākuši brīvāka rakstura skaņdarbi – gandrīz neiztrūkstoši orķestrī skan basģitāra, zvani, interesantāka un daudzkrāsaināka kļuvusi sitamo instrumentu grupa. Daudz ir skaņdarbu, kuros dominē kāda instrumentu vai instrumentu grupas solo, pats solists ne reti arī nedaudz uzdejo. Bieži koncertprogrammās muzikālo priekšnesumu ar savu dejotprasmi papildina sarīkojumu – sporta deju kolektīva „Virpulītis dalībnieki.

     Kopš 2003. gada līdzās koncertprogrammām pūtēju orķestris piedāvā vairākas defilē programmas Ilzes Līviņas horeogrāfijā un vadībā. Par tradīciju kļuvusi valsts mēroga pūtēju orķestru defilē programmu parāde 4.maijā Rīgā (2006.,2007.,2008.,2009.,2010.gadā), kad notiek Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienas svinības un finālskate defilē programmām. Sākot ar 2007.gadu orķestra sastāvā ir atsevišķa mažoretu / defile meiteņu / grupa, kura dejo kopā ar orķestrantiem vienotā programmā. Visos gados kopš 2006.gada Alūksnes orķestranti ieguvuši nedalītu žūrijas un skatītāju augstāko vērtējumu.

Ar savām defilē programmām kolektīvs uzstājies 2005.gada skolu jaunatnes Dziesmu un Deju svētkos Rīgā, 2006.gadā Rīgas pilsētas svētkos, 2007.gadā Slovākijā un Polijā( Polijā konkursā iegūta 2.vieta), Latvijas pilsētās un pagastos, Igaunijā.

     Kopš 2005.gada orķestra diriģents Sandors Līviņš ir arī republikas pūtēju orķestru virsdiriģents, bet kopš 2009.gada defilē vadītāja Ilze Līviņa ir Vidzemes novada horeogrāfe .

Neaizmirstami kolektīva vēsturē paliks 2010.gada skolu jaunatnes Dziesmu un Deju svētki ar iegūto 1.vietu valstī defile programmu izpildījumā.

    Jaunām idejām uz sadarbības formām daudzsološs ir 2010./2011.mācību gads,kad aizsākta sadarbība ar Francijas,Krievijas un Igaunijas jauniešu pūtēju orķestriem,kam atbalstu iecerējusi sniegt Eiropas Savienība.

Jau no pašiem pirmsākumiem orķestris bijis ikgadēju konkursu, mūzikas festivālu, Dziesmu un Deju svētku dalībnieks. Orķestris muzicējis un kuplinājis dažādas pasākumu programmas  Alūksnē,  Latvijā un ārvalstīs – Krievijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Slovākijā un Francijā. 2010. gadā Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru finālkonkursā, gatavojoties 10. skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, orķestris ieguvis zelta diplomu (49,25 punkti). Piedaloties Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru skatē 2011. gadā iegūta augstā 1. pakāpe (49,17 punkti), 2012. gadā 1. pakāpe 8. Latvijas skolu pūtēju orķestru festivālā Rīgas un Pierīgas skatē, 1. pakāpe (50,41 punkts) 8. Latvijas skolu pūtēju orķestru finālkonkursā.

  1. pūtēju orķestrim bijis ļoti nozīmīgs un neaizmirstams gads. Pateicoties sadarbībai un sadraudzībai ar Francijas jauniešiem, 2013. gada vasarā mūsu orķestris viesojies un koncertējis Francijā programmā “Mūzika veido Eiropu”. Pat šobrīd, 2017. gadā, šī draudzība nav aizmirsta. Pūtēju orķestris no Francijas pie mūsu mūziķiem viesojies arī nesenajos Latvijas Skolēnu Dziesmu un Deju svētkos 2015. gadā un izdzīvoja mirkļus ar vairāk kā 1500 citiem jaunajiem Latvijas mūziķiem koncertā “Taures sauc”. 2013. gadā Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru skatē iegūta 2. pakāpe (41,33 punkti), 2014. gadā Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru skatē 1. pakāpe (39,50 punkti), 2015. gadā Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru skatē 1. pakāpe (39,50 punkti).
  2. gada rudenī orķestris piedalījās interesentā pasākumā “Drumline Battle Baltic”, kurš norisinājās Lietuvas pilsētā Paņevežā. Orķestris sniedza defilē priekšnesumu un  muzicēja kopā ar mūziķiem no Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, Polijas, Holandes un Latvijas, kā arī orķestra dalībniekiem bija iespēja dzīvē vērot iespaidīgus sitamo instrumentu spēles priekšnesumus.
  3. gada vasarā orķestris devās uz Poliju, kur Belostokā piedalījās starptautiskā pūtēju orķestru festivālā. Mūsu orķestris bija vienīgais kolektīvs, kurš pārstāvēja Latviju. Festivālā piedalījās  pūtēju orķestri no Lietuvas, Baltkrievijas un Polijas. Tāpat 2016. gadā Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru skatē iegūta 1.pakāpe (44,10 punkti).
  4. gads šķiet ir vēl tik tikko iesācies, bet pa šo laiku orķestris spējis paveikt ļoti daudz. Iegūta 1. pakāpe (42,23 punkti)  Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru salidojuma Vidzemes novadu skatē, 1. pakāpe (40,85 punkti) Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru salidojuma finālkonkursā un 1. pakāpe ar izcilību (45,90 punkti) pūtēju orķestru salidojuma finālkonkursā. 5. maijā orķestris muzicēja un rādīja savu jauno defilē programmu koncertā ‘’Vienā elpā” Rīgā, Ķīpsalas izstāžu hallē, bet 27. maijā orķestris piedalījies Latvijas pūtēju orķestru koncertā “Novadnieki” Jelgavā, kurš  bija veltīts Gunāra Ordelovska 90 gadu jubilejai.

            Neskaitot daudzos panākumus un līdzās koncertprogrammām kopš 2003.gada orķestris piedāvā defilē programmas Ilzes Līviņas horeogrāfijā un vadībā. Tieši tās kļuvušas par orķestra odziņu un lielāko atpazīšanas zīmi. Par nozīmīgu tradīciju kļuvis defilē programmu konkurss/koncerts 4. maijā pie Brīvības pieminekļa. Kopš 2007. gada orķestrim ir sava defilē meiteņu grupa, kura papildina orķestri vienojoties kopīgā programmā. 2010. gadā Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru defilē finālskatē, gatavojoties 10. Skolu Jaunatnes Dziesmu un Deju svētkiem, iegūta 1. pakāpe, 2011. gadā Vidzemes izglītības iestāžu pūtēju orķestru defilē skatē 1. pakāpe (25 punkti), 2012. gadā 8. Latvijas skolu pūtēju orķestru festivālā Rīgas un Pierīgas defilē skatē 1. pakāpe, 2013. un 2014.gadā defilē finālkonkursā iegūta 1. pakāpe ar izcilību, 2015. gadā defilē finālkonkursā, gatavojoties 11. Jauniešu Dziesmu un Deju svētkiem 1.pakāpe (47,67 punkti), 2016. gadā Latvijas skolu pūtēju orķestru defilē finālkonkursā 1. pakāpe ar izcilību (46,40 punkti), arī 2017. gadā Latvijas skolu pūtēju orķestru  defilē finālkonkursā 1. pakāpe. Esam lepni par savu veikumu, bet šie panākumi uzliek arvien lielāku atbildību gan skolēniem, gan skolotājiem un neļauj apstāties pie sasniegtā. Jau  vairākus gadus par tradīciju kļuvis 1. maija defilē koncerts un svētku svinēšana Jēkabpilī.

            Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris vienmēr ir gatavs priecēt savus skatītājus ar kvalitatīviem koncertiem un defilē programmām, gatavs mācīties un pilnveidoties savu skolotāju Ilzes un Sandora Līviņu vadībā.

Elīna Strazda, orķestra dalībniece, ģimnāzijas absolvente