Vārda dienas : Jāzeps

Otrdiena, 2019. gada  19. marts  06:25

w 1DEC18 123. novembra rīts iesākās visiem ar pozitīvu garastāvokli, kas vien nozīmēja to, ka diena būs izdevusies, un tā tiešām tāda arī bija. Dienas plāns bija pavisam vienkāršs, taču interesants – muzeja „Ebreji Latvijā”, Mākslas muzeja „RĪGAS BIRŽA” un Latvijas Nacionālā baleta apmeklējums.

Pirmais ekskursijas pieturpunkts – muzejs „Ebreji Latvijā. Muzejs atrodas Rīgas Ebreju kopienas namā – vēsturiskajā Ebreju kluba un teātra ēkā. Muzeja ekspozīcija ir izvietota trīs zālēs, kas stāsta par ebreju vēsturi – sākot no to ienākšanas Latvijas teritorijā 16.gs., beidzot ar holokausta traģiskajiem notikumiem Latvijas teritorijā. Izstādē bija daudz interesantu eksponātu, kas ļāva labāk izprast tā laika notikumus. Daudzus īpaši ieinteresēja trešā ekspozīcija par ebreju likteņiem nacistu okupētajā Latvijā 1941.-1945. gadā, kurā bija eksponāti no koncentrācijas nometnēm un geto. Gide mums izrādīja arī visskaistāko telpu visā Rīgas Ebreju kopienā – teātra zāli. Greznums zālē bija vārdos neaprakstāms. Muzeja apmeklējuma noslēgumā piedalījāmies muzejnodarbībā „Daudzas tautības- viena Latvija. Apbalvosim godājamākos!”, kas veltīta Latvijas ebreju lomai un ieguldījumam Latvijas Republikas attīstībā 1920.-30. gados. Izmantojot muzeja krājumā pieejamos materiālus, iepazināmies ar izcilām personībām- ebrejiem, viņu likteņiem un veidojām reklāmas izcilības balvai, kuras prezentējām. Paldies muzeja gidei Marinai Gehtai.

Pēc muzeja apmeklējuma devāmies uz Mākslas muzeju „RĪGAS BIRŽA”. Tur mēs varējām aplūkot tādas ekspozīcijas kā Rietumu galerija, Sudraba kabinets, Gleznu galerija, Nikolaja Rēriha glezniecība, Austrumu galerija un Antīkās mākslas kabinets. Taču galvenais mākslas muzeja apmeklējuma mērķis bija izstāde „Baltijas ozoli”. 16. un 17.gs. no Baltijas tika eksportēti izcilas kvalitātes kokmateriāli, kur Nīderlandē no tiem izgatavoja gleznu pamatnes, ko senie meistari apgleznoja. Šobrīd tie ir miljonus vērti mākslas darbi. Eksponāti ne tikai no izstādes „Baltijas ozoli”, bet no visa mākslas muzeja, bija izcili un apbrīnojami.

Tad pienāca ekskursijas kulminācija – Latvijas Nacionālā baleta izrāde „Trīs musketieri”, kuru varējām noskatīties iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros. Baleta librets ir veidots pēc Aleksandra Dimā romāna motīviem. Šajā izrādē atspoguļojās naids, varaskāre, savtība, draudzība un mīlestība. Horeogrāfija, mūzika, tērpi, gaismu efekti – elpu aizraujoši. Vārdiem neaprakstāmi skaista mūzika, kas ar katru skaņdarbu izcēla visu izrādē notiekošo. Komponists Jans Kučera paveicis lielisku darbu ar noskaņas radīšanu caur katru skaņdarbu. Dejotāju kustību vieglums un graciozitāte Pola Čalmera horeogrāfijā bija izcila. Pat klasesbiedri, kuri sākumā teica, ka balets neinteresē, bija sajūsmā par izrādi.

Kopumā varu droši teikt, ka ekskursija bija izdevusies.

Krista Sniķere, 12.b klases skolniece